Nutrition Label Custom Printed

Curious about turnaround time on label orders or expedited service? Please review our label making guidelines here to learn more.
  • $14.45
Buy More and Save:
Qty Price Ea.
1 $14.45
2 $12.45
3 $11.78
4 $11.45
5 + $11.25
Nutrition Label Custom Printed: 100 PK

1-9/16” x 2-3/4”

100 labels per roll

If you sell more than $50,000 a year in honey, the Federal government requires the use of this label. We've seen many of the smaller producers using these labels voluntarily for the good of the consuming public. We recommend custom printing these with your apiary name and number for a professional look to keep your customers coming back time and again.

Please note that we cannot change the nutrition information or fonts of the nutrition information on these labels. These labels come to us preprinted with the nutrition facts (shown above) but you can add up to four lines of custom print information to make these labels your own. Will fit most jars.

To customize, please fill in the personalization lines above. There is a $9.50 custom print charge for each roll of labels, which is included in the price above. For each additional roll the custom print charge is $5.50, however the label must be the the same size, style AND have the same information. (We do allow you to change the weight information for additional rolls.) Custom printing fees and label costs are included in the label price above. As follows:

1 roll=$4.95 +Customization Fee ($9.50)=$14.45
2 rolls=$9.90+Customization Fee ($9.50+$5.50)=$24.90/2=$12.45/roll
3 rolls=$14.85+Customization Fee ($9.50+$5.50+$5.50)=$35.35/3=$11.78/roll
4 rolls=$19.80+Customization Fee ($9.50+$5.50+$5.50+$5.50)=$45.80/4=$11.45/roll

©2015 Betterbee

Ecommerce & ERP Integration by Website Pipeline